Úryvek z knihy Život, láska, smích - Osho

29. července 2015 v 21:44 | Katherine de Luk |  Knihy

VVV
...Ano, láska přijde, přijde tisíckrát, ale přirozenou cestou, sama o sobě. Není třeba ji vyžadovat. Když něco vyžadujete, nikdy to nepřijde. Když vyžadujete lásku, ubíjíte ji. Takže dávejte. Začněte dávat. Zpočátku to pro vás bude těžké, protože celý život vás učili brát, a ne dávat. Zpočátku budete muset bojovat se svou výzbrojí. Ztvrdly vám svaly, zkamenělo vám srdce, jste studení, chladní. Zpočátku to bude těžké, ale každý krok povede k dalšímu kroku, a jednou se dá třeba do pohybu.
Takže za prvé se musíte zbavit svých rodičů. Tím se zbavíte i vlivu společnosti; zbavíte se civilizace, výchovy, vzdělání, všeho - protože vaši rodiče všechno zastupují. Stanete se individualitami. Poprvé v životě nebudete součástí davu, ale budete mít autentickou individualitu; budete sami sebou. To je růst. Takový by měl být dospělý člověk. Dospělý je ten, kdo nepotřebuje rodiče. Dospělý je ten, kdo je šťastný ve své samotě - to je jeho píseň, jeho slova. Dospělý je ten, kdo umí být šťastný sám se sebou. Jeho samota není osamění, jeho samotářství je meditativní.
Takový člověk je úplně zbaven rodičovského vlivu. A krásné na tom je, že jen takový člověk umí být svým rodičům vděčný.
Je paradoxní, že jen takový člověk dokáže svým rodičům odpustit. Cítí k nim soucit a lásku, nesmírně s nimi soucítí, protože ví, že oni trpěli stejně. Nezlobí se na ně, vůbec ne. Může mít slzy v očích, ale nehněvá se, a udělá všechno, aby se i jeho rodiče mohli přiblížit ke stejné hojnosti samoty, ke stejným výšinám.
Staňte se individualitami, to za prvé. A za druhé; neočekávejte dokonalost, nic nežádejte ani nevyžadujte. Milujte obyčejné lidi. Na obyčejných lidech není nic špatného. Obyčejní lidé jsou neobyčejní. Každá lidská bytost je neopakovatelná. Respektujte tuto jedinečnost.
Za třetí: Dávejte, dávejte bezpodmínečně - a poznáte lásku. Namohu ji definovat; můžu vám k ní jen ukázat cestu. Můžu vám poradit, jak zasadit růžový keř, jak ho zalévat, hnojit a ošetřovat. A pak jednoho dne vykvete růže a váš domov bude plný vůně. Tak kvete láska. ...




 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama